Ruská válka proti Ukrajině stáhne obě ekonomiky do nejhlubší recese za více než 25 let, očekává Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Pokud by se však brzy uzavřelo příměří, ukrajinská ekonomika by se mohla v roce 2023 výrazně oživit. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.
Ruská invaze, která začala 24. února, ničí Ukrajinu a způsobila, že Západ přijal tvrdé sankce proti Moskvě, které ji odstřihly od globálního finančního systému a prudce zvýšily ceny komodit a energií.
Válka také přiměla EBRD, která působí v rozvíjejících se ekonomikách ve střední, východní a jihovýchodní Evropě, ve střední Asii, Turecku a východním Středomoří, snížit prognózu růstu v tomto roce pro tento region o 2,5 procentního bodu na 1,7 %.
EBRD očekává, že ukrajinský hrubý domácí produkt (HDP) se letos propadne o 20 % a ruský o 10 %. Původně počítala s expanzí o 3,5%, respektive o 3%.
Válka na Ukrajině se dotkla území, na které před začátkem pandemie připadalo 60 % HDP země, uvedla hlavní ekonomka Beata Javorciková. Pokud by se však během několika měsíců uzavřelo příměří, ukrajinský HDP by podle ní v roce 2023 mohl stoupnout o 23 %.
Uvedené predikce EBRD vycházejí z relativně „optimistických“ předpokladů, jako je snížení cen potravinových komodit a pokles ceny ropy na 90 USD (80,89 eura) za barel (159 litrů).
Ruská ekonomika by pak příští rok měla stagnovat, protože tvrdost sankcí stoupne. Pro obě země bude letošní propad nejprudší od roku 1994, kdy region zasáhly ekonomické turbulence způsobené rozpadem Sovětského svazu.
EBRD odhaduje, že sankce na ropu a plyn způsobily Rusku výpadek příjmů z exportu kolem 30 miliard USD nebo 2 % HDP. „Nicméně i po zrušení sankcí bude reputace Ruska jako investiční destinace zničena,“ uvedla Javorciková. „Ještě nějaký čas se budou připomínat diskuse o znárodnění majetku nadnárodních společností.“