12.1 C
Brno
Neděle, 24 září, 2023

Foxconn jedná o částečné koupi startupu Lordstown Motors

Americký startup produkuje elektrická nákladní auta. Tchajwanská společnost...

Gazprom zkoumá zastavení dodávek do nepřátelských zemí

Ve středu (30. 3.) uskutečnily regulační úřady...

Domov zdravé vody: Čím jsou Luhačovice výjimečné?

Na jednom místě ozdravuje tělo a duši...

Zastropování cen plynu povede k zastavení dodávek, varuje šéf Gazpromu

Podobně se již dříve vyjádřil prezident Putin.

Generální ředitel ruského energetického gigantu Gazprom Alexej Miller v neděli varoval, že plány Západu na omezení cen ruského plynu způsobí zastavení jeho dodávek.

V podobném duchu se dříve vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Konflikt na Ukrajině podnítil zákazníky z Evropské unie, aby snížili nákupy energií z Ruska, přičemž skupina G7 (sedm nejvyspělejších ekonomik světa) a Evropská unie se snaží zavést cenový strop pro ruskou ropu a plyn.

„Takové jednostranné rozhodnutí je samozřejmě porušením stávajících smluv, což by vedlo k ukončení dodávek,“ řekl Miller ve státní televizi.

Prezident Putin minulý měsíc pohrozil, že Rusko přestane dodávat ropu a plyn zemím, které zavedou cenové stropy. A varoval Západ, že „zmrzne“ jako vlčí ocas ve známé ruské pohádce.

Skupina G7 se začátkem září zavázala, že urychlí zavedení cenového stropu na dovoz ruské ropy, aby tak odřízla Moskvu od příjmů na financování vojenské akce na Ukrajině.

Omezení dodávek z Ruska, druhého největšího vývozce ropy na světě po Saúdské Arábii a předního světového vývozce zemního plynu, by zasáhlo světové trhy s energií a globální ekonomika by musela čelit ještě vyšším cenám energie.

Reviews

Další články autora