0.9 C
Brno
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Německo a Francie odmítají platit za dodávky plynu v rublech

Německo a Francie odmítly požadavek Ruska začít...

Ford chce během čtyř let navýšit výrobu elektrických aut, což se odrazí na jeho ziskovosti

Výrobci elektroaut včetně Fordu se momentálně potýkají...

MMF varuje, že sankce vůči Rusku mohou oslabit dominanci dolaru

Spojené státy, Evropská unie (EU) a jejich...

Zahraniční klienti si budou muset kupovat rubly pro platby za ruský plyn

Zákazníci z „nepřátelských“ zemí si budou muset nakupovat rubly za měnu stanovenou v jejich smlouvách pro následné nákupy ruského plynu. Prohlásil to ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Uvedl přitom, že do schématu nákupu plynu za rubly by mohla být zapojena Gazprombank. Ceny a objemy to podle něj neovlivní. „Pro kupující ruského plynu de facto nedojde k žádným změnám,“ řekl s tím, že podrobnosti schématu budou zveřejněny později ve čtvrtek.

Německo a Itálie ale tvrdí, že jim ruský prezident Vladimir Putin řekl, že evropští kupci by mohli pokračovat v platbách za plyn v eurech. „Putin řekl, že současné smlouvy zůstanou v platnosti,“ prohlásil italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek na tiskové konferenci, když mluvil o telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem den předtím. Dodal, že přepočet těchto plateb na rubly se uskuteční interně v rámci Ruska.

„Není naprosto snadné změnit měnu, která se používá pro mezinárodní platby za klíčové zboží,“ řekl Draghi. „Například Evropané se v uplynulých letech pokoušeli změnit platby za ropu na eura a nebylo to jednoduché. Technické problémy je obtížné překonat.“

A Německo potvrdilo, že to Putin řekl i během telefonátu s německým kancléřem Olafem Scholzem ve středu (30. 3.). Moskva tak umožní zákazníkům nadále platit v eurech, ale nasměruje je do ruské Gazprombank, kde dojde ke konverzi plateb na rubly a jejich převod na Gazprom, státem kontrolovaný energetický gigant.

Italští představitelé zase uvedli, že evropští kupci si budou muset otevřít účet v eurech v ruské bance.

Peskov potvrdil, že se zvažuje role pro Gazprombank, ale neposkytl žádné podrobnosti.

Podle ruského zdroje obeznámeného se situací nejde přitom o ústupek Moskvy, jelikož takový přístup (konverze plateb v ruské bance) byl plánován od začátku.

Motivací by mohla být i ochrana Gazprombank, jedné z mála velkých ruských bank, které se dosud vyhnuly nejpřísnějším západním sankcím, před budoucími omezeními, domnívají se někteří analytici.

Evropa dováží přibližně 40 % plynu pro svou spotřebu z Ruska a celou zimu potýká s rekordním růstem jeho cen.

Putin stanovil 31. březen jako konečný termín pro ruskou vládu a centrální banku, aby přišli s mechanismem ke splnění jeho požadavku na platby za plyn v rublech. Putin označil tento krok proti „nepřátelským zemím“ jako odvetu za rozsáhlé sankce Západu uvalené na Moskvu za invazi na Ukrajinu. Kreml, který se snaží využít pozici Ruska jako největšího evropského dodavatele plynu, naznačil, že by mohl odříznout od dodávek země, které by to odmítly. Skupina sedmi nejvyspělejších ekonomik G7 však požadavek na platby za plyn v rublech jednoznačně odmítla s tím, že porušuje smluvní podmínky.

Úřady v Německu a Rakousku mezitím varovaly, že spor může vést k přerušení životně důležitých dodávek.

TASR o tom informuje na základě zpráv Bloomberg a Reuters.

Reviews

Další články autora