-0 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

I O2 opět zvýší ceny. O jedno až dvě eura měsíčně, pro velkou většinu klientů

Operátor si zopakuje zdražování. Přistoupí k němu...

Ruská i ukrajinská ekonomika letos klesne nejvíce za 25 let

Ruská válka proti Ukrajině stáhne obě ekonomiky...

Komu se vyplatí virtuální kancelář?

Už jste také slyšeli tvrzení, že virtuální...

Britská ekonomika rostla ve 4. kvartálu rychleji, než se čekalo

Ekonomika Spojeného království vzrostla ve 4. čtvrtletí 2021 více, než signalizoval předběžný odhad navzdory šíření varianty omikron nového koronaviru. Přispělo k tomu zvýšení veřejných výdajů i výdajů domácností. TASR o tom informuje na základě údajů, které ve čtvrtek zveřejnil statistický úřad ONS.

Konkrétně, hrubý domácí produkt (HDP) Spojeného království v období říjen-prosinec 2021 vzrostl meziročně o 6,6 %, namísto o 6,5 % při rychle odhadu.

Ve 4. kvartálu zaznamenaly nejvyšší meziroční růst veřejné výdaje (10,5 %), po kterých následovaly výdaje domácností (8,1 %) a firemní investice. Vývoz se zvýšil o 1,2 % a dovoz klesl o 4 %.

V mezičtvrtletním srovnání se HDP Británie v posledních třech měsících 2021 zvýšil o 1,3 %, což je více než 1 % při rychlém odhadu a také více než jeho nárůst o 0,9 % ve 3. čtvrtletí.

Výkon dominantního sektoru služeb stoupl ve 4. čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu o 1,5 %, místo o 1,2 %. Vládní výdaje ve sledovaném období vzrostly o 1,5 % v důsledku zvýšení výdajů na zdravotnictví a výdaje domácností o 0,5 %. Tvorba hrubého fixního kapitálu se zvýšila o 1,1 % a podnikové investice o 1 %.

Deficit obchodní bilance dosáhl ve 4. čtvrtletí 1 % HDP, což představuje snížení z 2,8 % ve 3. čtvrtletí.

Za celý rok 2021 stoupl HDP Británie o 7,4 %, nejstrměji od druhé světové války, po poklesu o 9,3 % v roce 2020, který odrážel počáteční vliv pandemie a blokád.

Na konci roku 2021 byl výkon britské ekonomiky jen 0,1 % nižší než před pandemií.

Reviews

Další články autora