13.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024

Půdohospodářská platební agentura bude pod dohledem kontrolorů

Národní kontrolní úřad odhalil v průběhu let...

Americká ekonomika: Hrozba recese roste

Co je inverze výnosové křivky státních dluhopisů?Asi...

Výrazné zdražování by se mělo zastavit až v příštím roce

Pokud se neuklidní geopolitická situace a ceny...

Maloobchodní tržby v Německu v únoru vzrostly

Maloobchodní tržby v Německu v únoru vzrostly, poprvé za tři měsíce. Ale méně, než ekonomové očekávali, protože vysoká inflace a obavy v souvislosti s vyhlídkami ekonomiky pro rusko-ukrajinský konflikt brzdí nákupy. TASR o tom informuje na základě údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis.

Konkrétně maloobchodní tržby v největší evropské ekonomice se v únoru zvýšily o 0,3 % oproti lednu, kdy po revizi v meziměsíčním srovnání stagnovaly. Ekonomové předpověděli v únoru nárůst tržeb o 0,5%.

V meziročním srovnání se maloobchodní tržby v Německu v únoru zvýšily o 7 %, což je lepší výsledek než jejich nárůst o 6,1 %, který očekávali ekonomové. Ale pomalejší tempo než v lednu, kdy vyskočili o 10,4%. Letošní výsledky však ovlivnily i loňské přísné blokády, které snížily srovnávací základ.

Oproti únoru 2020, což byl poslední měsíc před vypuknutím pandemie nového koronaviru, byly letošní únorové tržby o 4,4 % výše.

Kupní sílu německých spotřebitelů však poškozuje eskalující inflace, kterou pohánějí zejména vyšší ceny plynu, topného oleje a benzínu.

Destatis uvedl také, že v únoru se tržby z prodeje potravin zvýšily meziměsíčně o 0,1%, ale meziročně klesly o 5,1%. Tržby z nepotravinářského zboží vzrostly o 0,9 % meziměsíčně ao 16,2 % meziročně, zejména v důsledku bazického efektu.

On-line prodej a zásilkový prodej se meziměsíčně zvýšil o 1,8%, ale meziročně klesl o 7,9%.

Reviews

Další články autora