27.8 C
Brno
Úterý, 23 července, 2024

Omán: Masový turismus zde zatím neexistuje, je třeba toho využít

Omán láká turisty tradicemi. Omán, který se rozkládá...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále...

Jak budeme jíst? Výstředně a ekologicky

Poznejte nové chutě a jídla. Móda a trendy...

První státní nájemní byty by mohly předat na přelomu let 2023 a 2024

Boris Kollár hovoří o velkém zájmu ze strany investorů.

První státní nájemní byty by mohly předat na přelomu let 2023 až 2024. Státní nájemní bydlení se nachází ve stadiu územního plánování. Předseda Národní rady Boris Kollár a místopředseda vlády Štefan Holý (oba Jsme rodina) o tom diskutovali v pátek na konferenci televize TA3 Developeři.

„První byty by mohly být v tomto systému předány již na přelomu let 2023 a 2024,“ avizoval předseda parlamentu.

„Vnímáme poměrně velký zájem ze strany investorů v souvislosti s výstavbou nájemních bytů,“ dodal Kollár.

Investice přinese nová pracovní místa
Když stát podepíše investiční smlouvu s vybranými investičními partnery, ti budou oprávněni předložit své projekty ke schválení Agentuře státem podporovaného nájemního bydlení.

Investice šest miliard eur do státních nájemních bytů má podle Kollára přinést i nová pracovní místa. „Zhruba 40 až 50 procent z toho finančního objemu půjde přímo do státní kasy, což je obrovský benefit, poté bude stát moci z toho dále financovat sociální sféru,“ doplnil.

Slovenská republika se podle místopředsedy vlády výrazně přiblíží k průměru EU ve výstavbě nájemních bytů. „Podle koncepce bytové politiky do roku 2030, kterou má ministerstvo dopravy, na Slovensku chybí něco přes půl milionu bytů. Podle těch průzkumů nebo propočtů, které jsme realizovali, řádově 40 procent z nich má v slovenském prostředí potenciál stát se nájemnými byty nebo nájemním bydlením ,“ vyčíslil Holý.

Státní nájemní bydlení se podle něj aktuálně nachází ve stádiu územního plánování. „Je možné, že nájemní byty v tomto systému budeme vidět v horizontu několika měsíců ať už hotové nebo rozestavěné, které jsou před kolaudací,“ řekl. V konečném důsledku to záleží na investičních partnerech.

Kritiku cen nájemních bytů Holý odmítá
Holý upozornil, že na Slovensku nemáme vytvořený standardizovaný model komerčního nájemního bydlení.

„Nemůžeme srovnávat 40 až 50leté byty někde v panelácích, bytovkách, které již nesplňují pomalu ani základní hygienické standardy, s nájmy ve zcela nových bytech, které jsou postaveny podle nových standardů, jejichž standard je relativně vysoký,“ reagoval na kritiku cen státních nájemních bytů při srovnání s tržním nájemným.

Strop cen státního nájemního bydlení vyplývá z průměrné mzdy v daném regionu. „Konkrétní cena v mnoha případech vychází méně než 20 procent z disponibilního příjmu,“ doplnil místopředseda vlády.

Reviews

Další články autora