2.6 C
Brno
Úterý, 3 prosince, 2024

Jak zvyšovat svoje úspěchy v on-line světě

V dnešní moderní době je pro úspěch...

Plocha osetá jarními plodinami na Ukrajině oproti loňskému roku vzrostla o 10 %

Ukrajinští farmáři do čtvrtka zaseli různé jarní...

Jak budeme jíst? Výstředně a ekologicky

Poznejte nové chutě a jídla. Móda a trendy...

Extrémnější verze technolibertarianismu: Za krypto nadšením je potřeba hledat ideologii společenských změn

Pro mnohé jsou tyto technologie matoucí, nejasné nebo riskantní. Nadšenci je však horlivě propagují. Vědci z oblasti kybernetické bezpečnosti a sociálních médií zjistili, že za celým tím humbugem je ideologie o sociální změně. Hardcore nadšenci tvrdí, že kryptomeny přinutí lidi důvěřovat technologiím a ne vládě, kterou považují za nedůvěryhodnou. Tato ideologie vede lidi k tomu, aby podporovali její používání a zároveň bagatelizovali její rizika.

Vědci se zaměřili během tří měsíců na sledování diskusí na fórech Reddit o kryptoměnách, aby se pokusili pochopit, jak lidé mluví o kryptoměnách a bitcoinu. Nejhlasitějšími projevy na fóru se vyznačovala skupina krypto nadšenců, kteří se označovali za „pravé bitcoinery“. Na rozdíl od technologických nadšenců nebo obchodníků s kryptoměnami „praví bitcoineři“ nemluvili o technologiích ani o vlastních zkušenostech s používání kryptomen. Místo toho mluvili o důvěře a korupci.

Tito nadšenci kryptomen často uvádějí příklady toho, co považují za korupci vlád a korporací. Uvědomují si, že společnost závisí na vládách a korporacích, které stanovují a prosazují pravidla, a stěžují si, že lidé uvízli v těchto „zkorumpovaných“ institucích. Korupce je podle nich nezbytnou chybou lidstva a vede ke snaze kontrolovat a týrat ostatní.

Nadšenci vidí Bitcoin, blockchain a další krypto technologie jako alternativu ke korupci. Tvrdí, že tyto nové technologie nezávisí na institucích. Můžete nakupovat a prodávat věci pomocí bitcoinů bez kontroly v bance nebo pomocí vládou vydávané hotovosti. Blockchain, technologie, která je základem kryptomen, vede záznamy o vlastnictví a transakcích, aniž by vyžadovala důvěru v kohokoli.

Tato dvě přesvědčení, že vlády jsou zkorumpovány a že kryptomeny se této korupci vyhýbají, jsou běžná mezi nadšenci kryptomen, jejichž vědci studovali. Nadšenci však jdou ještě o krok dále. Hledají změnu. Chtějí změnit to, kdo má moc a kdo ne.

Tvrdí, že kryptoměna je způsob, jakým k této změně dojde. Pro nadšence kryptomen není používání kryptomen jen způsob, jak nakupovat a prodávat věci. Tvrdí, že používáním krypto technologií se společnost stane méně závislou na vládách a korporacích. To znamená, že používání kryptomen, a to, aby je co nejvíce lidí využívalo co nejčastěji, je způsob, jak změnit svět a odebrat moc z rukou vlády.

Extrémnější verze technolibertarianismu: Za krypto nadšením je třeba hledat ideologii společenských změn

Tato přesvědčení o tom, kdo by měl a neměl mít moc ve společnosti, ztělesňují ideologii. Důležitou součástí krypto ideologie je, že tato změna nemůže nastat, pokud lidé nepoužívají krypto. Technologie a ideologie jsou v tomto případě úzce propojeny.

Pro mnohé z těchto nadšenců není doporučení kryptomen jiným lidem jen doporučením technologie. Pro ně je nákup a prodej kryptomen formou politického a sociálního aktivismu. Tvrdí, že nákup kryptomen odstraní korupci a změní společnost tak, aby důvěřovala technologiím a dala jim přednost před vládou.

Tato ideologie je extrémnější verzí technolibertarianismu, který se snaží nahradit vládu technologiemi. Stejně jako technolibertariáni, i skuteční bitcoineři chtějí, aby technologie ovládala společnost. Více než občanské svobody se však zaměřují na finanční a ekonomickou kontrolu. A protože propagace kryptomen je součástí této ideologie, kryptomeny se často přirovnávají k náboženství.

Důležitým aspektem každé ideologie je způsob, jakým některá nebezpečí zdůrazňuje a jiná bagatelizuje. Praví bitcoineři zdůrazňují problémy korupce vlád. Ale bagatelizují finanční rizika kryptomen. Cena bitcoinu prudce kolísá, mnoho lidí tak již při nákupu kryptomen přišlo o své peníze. Krypto peněženky je obtížné pochopit a používat a podvodné transakce se nedají zvrátit.

Nadšenci kryptomen často bagatelizují rizika technologie pro lidi a společnost. Odmítají také cennou roli, kterou vlády a korporace hrají při ochraně peněz lidí, poskytováním pojištění bankovních účtů a vrácením ukradených peněz.

Víra ve schopnost kryptomen vytvářet sociální změny je také přehnaná. Krypto technologie nemusí nutně eliminovat korporace nebo se vyhýbat vládní kontrole.


Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost. 


Reviews

Další články autora