11.5 C
Brno
Pondělí, 16 září, 2024

Osm míst, ve kterých byste měli zažít vánoční trhy

Kam za vánoční atmosférou u nás au...

Ruská i ukrajinská ekonomika letos klesne nejvíce za 25 let

Ruská válka proti Ukrajině stáhne obě ekonomiky...

Tipy na opravdu smysluplné vánoční dárky

Darujte kozu, doučování či strom. Čekají nás vánoční...

Výrazné zdražování by se mělo zastavit až v příštím roce

Pokud se neuklidní geopolitická situace a ceny energií neklesnou, lidé se zlevňování nedočkají.

Slováci mají z měsíce na měsíc stále hlouběji do peněženky. Tento neutěšený trend se tak brzy nezastaví. Jak ukázala poslední čísla Eurostatu, na Slovensku dosáhla inflace (HICP) za minulý měsíc meziročně 12,6 procenta. Oproti předchozímu měsíci se tak tempo zdražování zrychlilo o 0,8 procentního bodu.

Podobný negativní vývoj zažívají lidé jak ve zbytku Evropy, tak v USA. A předpovědi analytiků nenaznačují nic dobrého ani na následující měsíce.

Energie a Ukrajina
„Očekáváme, že iv následujících měsících bude inflace u nás dvouciferná a v letních měsících bude překračovat hranici 13, respektive 14 procent. Zároveň předpokládáme, že průměrná inflace za celý letošní rok se bude přibližovat k úrovni 12 procent,“ přibližuje analytička 365.bank Jana Glasová.

Směrem vzhůru budou inflaci tlačit hlavně vysoké ceny potravin, ropy a energií, které prudce rostou jako důsledek války na Ukrajině. Podle Glasové nás budou drahé potraviny trápit celý letošní rok a jejich zdražování bude ještě pokračovat. Válka na Ukrajině totiž přispívá ke zdražování potravin dvěma způsoby.

Prvním z nich je zmiňované zdražování energií a benzínu, což se následně promítá do cen všech ostatních zboží a služeb. Druhým způsobem je přímé zvyšování cen obilovin, rostlinných olejů či krmných směsí, neboť Ukrajina i Rusko jsou jejich důležitými exportéry.

Tlaky tak brzy nepominou
Podobně to vidí i analytik společnosti Fingo.sk František Burda. „Nespoléhal bych se na to, že inflace už letos začne prudce zpomalovat. Stále jsme svědky silných inflačních tlaků, které ji ženou vzhůru. Přetrvává i obrovské geopolitické riziko, které může hnát ceny energií a agrokomodit ještě výše.“

Ekonomové očekávají, že situace by se mohla v následujících měsících mírně uklidnit, avšak začátkem příštího roku přijde další tlak. Jak uvádí Národní banka Slovenska, nyní by se měla inflace stabilizovat, ale od ledna 2023 se budou zvyšovat regulované ceny, čímž se může opět zrychlit. Nad tím však visí velké otazníky, protože ministerstvo hospodářství představilo opatření ke zmírnění drahé elektřiny a plynu, ale regulační proces zatím nebyl dokončen.

Změna trendu nejdříve v roce 2023
Analytici předpokládají, že výrazné zdražování by mělo pominout až v průběhu příštího roku, případně až v roce 2024.

„Cenové tlaky budou slábnout pravděpodobně až v letech 2023 a 2024. Jako první mohou klesnout regulované ceny po vyřešení otázky dodávek plynu. Následně by mohly postupně začít klesat ceny potravin, což se bude odvíjet od vyřešení otázky fungování zemědělství na Ukrajině a následně od vývozu agrokomodit,“ říká Burda.

Podle analytika společnosti Finax Šimona Pekara by lidé mohli pocítit zlevňování iu nemovitostí a některých služeb.

„V případě nemovitostí dokáží vyšší splátky a rekordní ceny rychle zkreslovat zájem nakupujících. Druhou možností jsou služby, na které rychle ovlivňuje vyčerpávání úspor a zdražování základního zboží v rodinných rozpočtech. Rekreace, kultura, gastronomie či Netflix se totiž dají nahradit nebo oželet,“ dodává Pekar.

Bez levných energií to nepůjde
Odborníci se shodují, že pokud by se měl současný trend zdražování zastavit, tak v první řadě musí zlevnit energie.

„Ty potřebuje náš průmysl a také běžní lidé ke svému životu. Pokud nedojde k vyřešení dodávek plynu mimo Rusko, tak nervozita na trhu v Evropě nepoleví. Také je velmi důležité, aby Ukrajina dokázala sklidit co největší množství úrody a dostat ji na mezinárodní trhy. Do té doby nemůžeme ani uvažovat o nějakém zlevňování,“ uzavírá Burda.

Reviews

Další články autora