-0 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

Britská ekonomika rostla ve 4. kvartálu rychleji, než se čekalo

Ekonomika Spojeného království vzrostla ve 4. čtvrtletí...

Skupina odborníků navrhla reformu fungování celní unie

Skupina odborníků pro výzvy, kterým čelí celní...

Peněz jim vyčlenili dostatek, k omezení vlaků by podle ministerstva nemělo přijít

Prostředky vyčleněné v návrhu rozpočtu jsou podle ministerstva dostačující.

Navýšení prostředků na železniční a silniční dopravu pokryje rostoucí výdaje spojené s inflací a cenami energií. Pro TASR to v souvislosti s návrhem rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025, který schválila vláda, uvedl odbor komunikace ministerstva dopravy a výstavby.

Ministerstvo ujistilo, že k omezení vlakových spojů by nemělo dojít.

Na železniční dopravu jsou na rok 2023 v návrhu rozpočtu plánovány výdaje, včetně výdajů Železnic Slovenské republiky (ŽSR) a Železniční společnosti Slovensko (ZSSK), v částce 1,33 miliardy eur, což ve srovnání se schváleným rozpočtem roku 2022 představuje zvýšení o 310 milionů eur.

„Ujišťujeme veřejnost, že prostředky vyčleněné na železniční dopravu jsou dostačující k tomu, aby nemuselo přijít k omezením spojů,“ zdůraznil pro TASR resort dopravy s tím, že navýšení prostředků pokryje i výdaje spojené s cenami energií.

V návrhu rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025 se mimo jiné konstatuje, že vzhledem k vysokým cenám energií v současném krizovém období je třeba sladit rozsah železniční dopravy s finančními možnostmi státu a přijmout opatření na snížení spotřeby energií.

V případě přijetí opatření, týkajících se úpravy kapacity vybraných vlaků, optimalizace řazení vozidel s ohledem na jejich energetickou spotřebu a omezení části spojů, má jít jen o dočasná opatření bez vlivu na přijaté závěry plánu dopravní obslužnosti.

Vláda v pátek schválila návrh rozpočtu veřejné správy na roky 2023 až 2025. Vyplývá z něj, že deficit veřejných financí by měl v příštím roce vzrůst na 6,44 procenta HDP z letošních téměř 5 procent.

Reviews

Další články autora