18.8 C
Brno
Středa, 9 října, 2024

Rusko může rozhodnout o vývozu pšenice jen do „spřátelených“ zemí

Rusko, hlavní světový vývozce pšenice, může zavést omezení na dodávky zemědělských produktů a vyvážet je pouze do „spřátelených“ zemí v rámci sankcí Západu za jeho invazi na Ukrajinu. Prohlásil to v pátek Dmitrij Medveděv, jeden ze spojenců prezidenta Vladimira Putina.

Medveděv, který působil jako ruský prezident v letech 2008 až 2012 a nyní je zástupcem tajemníka ruské bezpečnostní rady, řekl, že by rád nastínil „několik jednoduchých, ale důležitých bodů o potravinové bezpečnosti v Rusku“ s ohledem na sankce. Většina z nich je již léta součástí zemědělské politiky Ruska.

„Budeme dodávat potraviny a zemědělské produkty jen našim přátelům,“ uvedl Medveděv na sociální síti. „Naštěstí jich máme mnoho a vůbec nejsou v Evropě ani Severní Americe.“

Rusko dodává pšenici zejména do Afriky a na Blízký východ. Evropská unie (EU) a Ukrajina jsou jeho hlavními konkurenty při obchodu s pšenicí.

Prioritou při zásobování potravinami je pro Moskvu domácí trh a kontrola cen na něm, řekl Medveděv. Rusko používá kvóty a daně na vývoz obilí od roku 2021 ve snaze stabilizovat vysoké ceny potravin.

Za zemědělské dodávky pro „přátele“ se bude platit v rublech a jejich národní měně v dohodnutém poměru, uvedl dále Medveděv.

Měna při platbě se může lišit v každé smlouvě o vývozu obilí v závislosti na potřebách kupujících a prodávajících.

Medveděvovo prohlášení přichází po nedávném požadavku Ruska, aby zahraniční kupci platili za ruský plyn v rublech.

Rusko zakázalo dovoz většiny potravin ze Západu v roce 2014 po anexii Krymu, ale nyní může seznam ještě rozšířit, dodal Medveděv.

Mnohé zahraniční společnosti, včetně potravinářských, minulý měsíc zastavily prodej svých značek v Rusku pro jeho invazi na Ukrajinu.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

Reviews

Další články autora