-0 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

Americká ekonomika: Hrozba recese roste

Co je inverze výnosové křivky státních dluhopisů?Asi...

Gazprom zkoumá zastavení dodávek do nepřátelských zemí

Ve středu (30. 3.) uskutečnily regulační úřady...

Výrazné zdražování by se mělo zastavit až v příštím roce

Pokud se neuklidní geopolitická situace a ceny...

Německo bude dále platit za ruský plyn v eurech

Německo bude i nadále platit Rusku za plyn v eurech. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Jak Scholz uvedl na tiskové konferenci s rakouským kolegou Karlem Nehammerem, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že Německo prověřilo smlouvy s Ruskem v oblasti dodávek plynu a bude pokračovat v platbách v eurech a občas v dolarech. Zároveň zopakoval, že doufá, že Německu se podaří odstřihnout se od ruských dodávek ropy a uhlí do konce roku, v případě plynu však tento proces bude trvat déle.

Německý kancléř tak potvrdil pozici Berlína, který odmítl požadavek Ruska začít platit od dubna za dodávky ruského plynu v rublech. Putin ve čtvrtek informoval, že podepsal dekret, který stanoví, že od 1. dubna musí zahraniční odběratelé ruského plynu platit za dodávky v ruské měně.

„Pokud budou chtít nakoupit ruský plyn, budou si muset otevřít v ruských bankách účty v rublech. Z těchto účtů se od zítra budou realizovat platby za dodávky plynu,“ uvedl Putin. „Pokud se platby nezrealizují, budeme to považovat za neuhrazení závazků, což s sebou ponese následky. Nám nikdo nedodává zadarmo a my také nehodláme dělat charitu. To znamená, že současné kontrakty se ukončí,“ dodal.

Podle Německa, jakož i Francie je však požadavek na platby v rublech neakceptovatelným porušením kontraktů a fakticky „se rovná vydírání“. V této souvislosti německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že Německo je připraveno na všechny možné scénáře, mezi nimi i na zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.

Nesouhlas s platbami v rublech dal najevo i francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Na společné tiskové konferenci uvedl, že i Francie požadavek Ruska na platby za plyn v ruské měně odmítá a rovněž je připravena k zastavení dodávek. „Není vyloučeno, že zítra dojde k situaci, kdy žádný ruský plyn nepoteče. Je na nás, abychom se na to připravili, a to také děláme,“ citovala ministra agentura AFP.

Reviews

Další články autora