-0.7 C
Brno
Středa, 6 prosince, 2023

Ceny ropy v pátek ráno klesly

Ceny ropy v pátek ráno klesly před...

Meziroční hodnota inflace v září přesáhla 14 procent

Ceny chleba a obilovin stouply o 27,1...

Výrobce plastových desek: jak vybrat toho správného

Při výběru výrobce plastových desek je důležité...

Německo bude dále platit za ruský plyn v eurech

Německo bude i nadále platit Rusku za plyn v eurech. Řekl to dnes německý kancléř Olaf Scholz. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Jak Scholz uvedl na tiskové konferenci s rakouským kolegou Karlem Nehammerem, ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekl, že Německo prověřilo smlouvy s Ruskem v oblasti dodávek plynu a bude pokračovat v platbách v eurech a občas v dolarech. Zároveň zopakoval, že doufá, že Německu se podaří odstřihnout se od ruských dodávek ropy a uhlí do konce roku, v případě plynu však tento proces bude trvat déle.

Německý kancléř tak potvrdil pozici Berlína, který odmítl požadavek Ruska začít platit od dubna za dodávky ruského plynu v rublech. Putin ve čtvrtek informoval, že podepsal dekret, který stanoví, že od 1. dubna musí zahraniční odběratelé ruského plynu platit za dodávky v ruské měně.

„Pokud budou chtít nakoupit ruský plyn, budou si muset otevřít v ruských bankách účty v rublech. Z těchto účtů se od zítra budou realizovat platby za dodávky plynu,“ uvedl Putin. „Pokud se platby nezrealizují, budeme to považovat za neuhrazení závazků, což s sebou ponese následky. Nám nikdo nedodává zadarmo a my také nehodláme dělat charitu. To znamená, že současné kontrakty se ukončí,“ dodal.

Podle Německa, jakož i Francie je však požadavek na platby v rublech neakceptovatelným porušením kontraktů a fakticky „se rovná vydírání“. V této souvislosti německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že Německo je připraveno na všechny možné scénáře, mezi nimi i na zastavení dodávek ruského plynu do Evropy.

Nesouhlas s platbami v rublech dal najevo i francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Na společné tiskové konferenci uvedl, že i Francie požadavek Ruska na platby za plyn v ruské měně odmítá a rovněž je připravena k zastavení dodávek. „Není vyloučeno, že zítra dojde k situaci, kdy žádný ruský plyn nepoteče. Je na nás, abychom se na to připravili, a to také děláme,“ citovala ministra agentura AFP.

Reviews

Další články autora