Spojené státy, Evropská unie (EU) a jejich západní spojenci uvalili na Rusko množství sankcí za jeho invazi na Ukrajinu koncem února.
„Dolar by zůstal hlavní globální měnou iv tomto prostředí, ale fragmentace na menší úrovni je zcela jistě možná,“ řekla Gopinathová pro noviny a dodala, že některé státy již jednají o měně, ve které budou dostávat platby v rámci obchodování.
Uvedla také, že válka podnítí i zavedení digitálních financí, od kryptomen po stablecoiny a digitální měny centrálních bank. Stablecoiny jsou na rozdíl od kryptomen vázány na nějaké aktivum.
Gopinathová upozornila, že podíl dolaru na mezinárodních rezervách se za poslední dvě desetiletí snížil na 60 procent ze 70 procent. Objevily se jiné měny, ve kterých se obchoduje, jako australský dolar. Za zhruba čtvrtinou poklesu podílu dolaru stojí větší využití čínského jüanu. Podle údajů MMF však má jüan na globálních rezervách centrálních bank zatím podíl méně než tři procenta.
Gopinathová pro Financial Times dále řekla, že větší používání jiných měn v globálním obchodě by vedlo k další diverzifikaci rezervních aktiv v držení národních centrálních bank. Zopakovala však, že sankce vůči Rusku nepředpovídají zánik dolaru jako rezervní měny. A dodala, že válka na Ukrajině zpomalí globální ekonomický růst, ale nezpůsobí globální recesi.
Rusko se léta snaží snížit svou závislost na dolaru. Tyto kroky urychlilo v roce 2014 po zavedení sankci ze strany Spojených států v reakci na ruskou anexe Krymu. Přesto byla před invazí zhruba pětina zahraničních rezerv Ruska v dolarech. Velkou část těchto rezerv mělo Rusko v zahraničí – Německu, Francii, Británii a Japonsku. Tyto země se nyní spojily, aby izolovaly Moskvu od globálního finančního systému.