0.9 C
Brno
Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Americká ekonomika: Hrozba recese roste

Co je inverze výnosové křivky státních dluhopisů?Asi...

Jak vybírat a kombinovat řemínky na Apple Watch?

Apple Watch jsou nejen technologický pomocník, ale...

Výrazné zdražování by se mělo zastavit až v příštím roce

Pokud se neuklidní geopolitická situace a ceny...

Domov zdravé vody: Čím jsou Luhačovice výjimečné?

Na jednom místě ozdravuje tělo a duši až 13 pramenů.

Centrem Luhačovicka je lázeňské město Luhačovice, čtvrté největší lázně v České republice.

Kromě velikosti se pyšní také neotřelou krásou. Lázně se nacházejí v údolí řeky Šťavnice v nadmořské výšce 250 m nm. m. a jsou obklopeny bohatou zelení. Hlavním léčebným přírodním zdrojem jsou minerální vody s charakterem hydrogenuhličitanochloridosodných jódových kyselek o teplotě 8 – 10 °C.

Systematické využívání minerálních pramenů k léčebným účelům zde má více než 300letou tradici.

V roce 1669 brněnský lékař Jan Hertod zveřejnil v letáku vídeňské univerzity pod názvem Tartare Mastix Moraviae „Bič na usadeninu“ charakteristiku pramenů is doporučeními jejich využití při léčbě některých onemocnění.

V roce 1776 zase vídeňský biochemik profesor Cranz po chemické analýze označil luhačovické vody za jedny z nejúčinnějších ve střední Evropě pro jejich vysoký obsah minerálních látek a množství CO2.

Základy moderního lázeňství v Luhačovicích se datují od roku 1902, kdy z iniciativy lékaře a tehdejšího ředitele lázní Františka Veselého byla založena Akciová společnost luhačovských lázní.

V následujících letech došlo k velkému rozvoji lázní a výstavbě. Lázně jsou zapsány také mezi kulturními památkami Čech.

Kvalita přírodních zdrojů, prostředí, ubytovací, stravovací a zdravotnické služby, to vše tvoří dokonalý mix možností, které zde hosté najdou a proto jsou Luhačovice využívány k relaxačním, wellness i lázeňským pobytům.

Klientelu tvoří 90 % domácích a 10 % zahraničních hostů převážně z Rakouska, Slovenska, Německa, Izraele, Ruska a dalších sousedních evropských zemí.

Výstava lázeňské architektury
Areál lázní se rozléhá po celém městečku a je tvořen čtyřiceti sedmi objekty. Autorem staveb je Slovák Dušan Jurkovič, který zde zanechal výraznou stopu.

Vytvořil jedinečné místo, které vás překvapí zvláštně sladěnou nejednotností. Budova nazvaná podle jeho tvůrce Jurkovičův dům patří k nejkrásnějším místním architektonickým skvostům.

Pro svou pestrobarevnost dostal přezdívku „barevná pohádka“.

Jurkovičův lázeňský dům
Jurkovičův lázeňský dům (zdroj: Lázně Luhačovice, a. s.)
Při prohlídce města se váš pohled zastaví na architektonicky rozmanitých lázeňských domech, které představují secesi, lidovou secesi, funkcionalismus či vilové domy v německém stylu.

Jedinečnou dobovou atmosférou dýchají i Sluneční lázně, kde se kdysi konaly plavecké soutěže, nebo Hudební pavilon, místo oblíbených lázeňských koncertů.

Jurkovič přišel do Luhačovic v době, kdy lázně nejvíce expandovaly a když se tam ve velkém stavěly léčebné domy. Město bylo pro svou jedinečnost několikrát navrženo do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Významné prameny
Na území Luhačovic se v současnosti nachází 13 pramenů. K nejznámějším patří Vincentka, Ottovka, Aloiska a pramen Doktor Šťastný.

Vincentka se v minulosti dokonce servírovala na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách.

Jména pramenů jsou odvozena od členů šlechtického rodu Serenyi, někdejších majitelů panství, na jejichž pozemcích se prameny nacházely.

Používají se pro pitné kúry, inhalace i různé relaxační a rehabilitační procedury.

Lázeňské městečko Luhačovice se proslavilo léčbou dýchacích cest, pohybového aparátu, trávicích problémů a různých těžkých diagnóz, jako jsou onkologická onemocnění nebo cukrovka.

Abyste se však z pramenů napili, nemusíte být pacientem koupelí. Stačí, když si o víkendu vyrazíte na výlet s rodinou a během procházky si dopřejete zdravotní ochutnávku.

Možná vás trochu zarazí, že voda je výrazně železitá a mírně slaná, ale zaručeně je velmi zdravá.

Cestují za ní lidé s různými diagnózami, jako jsou nemoci dýchacího ústrojí, pohybového aparátu, nervové soustavy či obezita.

Přicházejí sem také pacienti, kteří se chtějí zotavit po náročné léčbě onkologických onemocnění. Odborníci v lázních se věnují také dětským pacientům při léčbě dýchacích cest či kožních onemocnění.

Místo na procházky
Díky architektuře a množství zeleně návštěvníci lázní pochopí, jaké je to jen tak nic nedělat, procházet se po okolí a užívat si bytí.

Návštěvníci města nejčastěji vyrážejí k jednotlivým pramenům. Svůj revitalizační „pobyt“ momentálně zažívá místní kouzelná kolonáda a některé lázeňské památky.

Dočasně budou hosté muset vynechat pitnou kúru pomocí Vincentky, ale k dispozici jsou ostatní prameny. Rekonstrukce haly Vincentka by měla být dokončena začátkem léta 2019.

Pro procházky dokonale poslouží kryté a mobiliářem vybavené prostranství Společenského domu i pěší zóna Ulice Dr. Veselého, kde najdete spoustu obchůdků a kaváren, ve kterých si místo koláčů vychutnáte různorodý výběr lázeňských oplatek.

K odpočinku a meditaci slouží i Jezírko lásky, ukryté v hustém smrkovém lese.

Je to romantické místo s upraveným okolím, lavičkami a altánkem. Kromě léčby nabízejí lázně také možnosti aktivního odpočinku a kulturního a společenského vyžití.

Ke lázeňskému životu každoročně patří slavnost Otevírání pramenů při otevření lázeňské sezóny, která se koná většinou v květnu.

Zažít můžete také hudební Festival Janáček a Luhačovice, vystoupení předních českých umělců v místním divadle, koncerty na kolonádě i zábavné programy přímo v hotelích.

Pro sportovce jsou k dispozici tenis, golf, squash, minigolf, bowling i cyklistika.

V rámci regionu však lze navštívit hrady, zámky, muzea i skanzeny. V lázních se letos konaly také oslavy založení Československa. Začátkem října se místní i hosté, ohlédli za společnou historií Čechů a Slováků.

V rámci Dnů slovenské kultury v Luhačovicích se oslavilo i 150. výročí narození Dušana Samuela Jurkoviče, Slováka, který byl pro lázně významnou osobností.

Byla mu věnována i další z laviček poblíž Společenského domu. Na akci vystoupilo Divadlo Jana Palárika z Trnavy s komedií Rodinný parlament. Kulturní dům Elektra uvedl zase hru Manželství v kostce, ve kterém excelovali Zuzana Kronerová a Oldřich Navrátil.

Reviews

Další články autora