-0 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023

Klimatizace na fasádě bytovky může naštěrbit sousedské vztahy

Na fasády bytových domů se nesmí svévolně...

Plány Zoomu ke stažení firmy Five9 ztroskotaly

Podílníci měli obdržet 0,5533 akcie Zoomu za...

Rusko může rozhodnout o vývozu pšenice jen do „spřátelených“ zemí

Rusko, hlavní světový vývozce pšenice, může zavést...

Aktivita v čínském výrobním sektoru v březnu klesla

Aktivita v čínském výrobním sektoru v březnu 2022 klesla a dosáhla nejnižší úrovně za 25 měsíců. Důvodem jsou blokády k zastavení onemocnění COVID-19. TASR o tom informuje na základě průzkumu soukromých společností Caixin a IHS Markit.

Podle průzkumu se index nákupních manažerů (PMI) z čínského výrobního sektoru v březnu 2022 snížil na 48,1 bodu z únorových 50,4 bodu. Propadl se tak pod zlomovou hranici 50 bodů, která odděluje růst daného odvětví od jeho poklesu a zaostal i za odhady ekonomů, kteří očekávali, že dosáhne 50 bodů.

K poklesu PMI přispělo snížení výroby v čínských firmách v březnu. Také dílčí index nových objednávek v březnu klesl, přičemž nové exportní objednávky se snížily nejvýše za 22 měsíců.

Pandemie a problémy s dopravou, jakož i větší nejistota na trhu v důsledku války na Ukrajině podle ekonomů utlumily prodej.

I oficiální PMI výrobního sektoru, který zveřejnil čínský statistický úřad, v březnu klesl, poprvé od loňského října, a to na 49,5 z 50,2 bodu v předchozím měsíci.

Důvodem rozdílů v hodnotách oficiálního indexu a indexu soukromých společností Caixin a IHS Markit je fakt, že zatímco čínský statistický úřad oslovuje zejména velké státní firmy, Caixin a Markit dělají průzkum ve středních a malých podnicích.

Reviews

Další články autora