27.8 C
Brno
Úterý, 23 července, 2024

Celopolep automobilu wrap fólií dodá na atraktivitě

Celopolep automobilu wrap fólií se stává stále...

Rolls-Royce bude od roku 2030 jen na elektřinu

Britská automobilka se tak připojila k dalším...

Tipy na opravdu smysluplné vánoční dárky

Darujte kozu, doučování či strom. Čekají nás vánoční...

Město přistupuje k částečnému zhasínání veřejného osvětlení

Ve městě Vysoké Tatry přistupují pro zdražování cen elektřiny k částečnému zhasínání veřejného osvětlení. Primátor Ján Mokoš uvedl, že dosud se v každé z městských částí svítilo celou noc a zasvíceno bylo v zájmu bezpečnosti obyvatel a návštěvníků více než 1600 lamp.

„Museli jsme i my přistoupit k šetřícím opatřením jako většina samospráv. Proto jsme se rozhodli zhasínat veřejné osvětlení v době od 22:30 do 5:00, čímž samospráva ročně ušetří asi 50.000 eur,“ uvedl primátor. Dodal, že jde o dočasné řešení, protože město ve spolupráci s poslanci připravuje projekt inovace veřejného osvětlení. Dojde k výměně za šetrná LED svítidla, což má přispět ke značné úspoře finančních prostředků. „Věřím, že obyvatelé a návštěvníci si na tento režim zvyknou a s pochopením přijmou toto nelehké rozhodnutí,“ dodal Mokoš.

V nedaleké Levoči zatím k redukci veřejného osvětlení nepřistoupili, primátor Miroslav Vilkovský však tuto možnost v budoucnu nevyloučil. „Přemýšleli jsme nad tím, ale zatím jsme to zamítli. Předpokládáme, že přijde ještě větší krize, takže možné je všechno. My bychom měli mít zasmluvněnou cenu elektrické energie na celý letošní i příští rok,“ ujistil Vilkovský.

Ve Staré Ľubovni mají pevnou cenu za elektřinu do konce roku, obyvatelé se tak prozatím nemusí obávat zhasínání veřejného osvětlení, které samosprávu ročně stojí přibližně 60.000 eur. „Cena plynu je fixní do konce srpna, v tomto případě již připravujeme podklady pro veřejné zakázky. Máme signály, že je to velký problém pořídit samotnou komoditu a také cena. Připravujeme se i na to, že budeme některé lokality vypínat, například okolí cyklostezek nebo méně frekventované lokality, ale k tomu bychom přistoupili až v průběhu příštího roku, pokud nás k tomu situace dotlačí,“ konstatoval primátor Staré Ľubovne Ľuboš Tomko.

Na základě zkušeností z jiných míst je však podle něj předpoklad, že ceny energií stoupnou i vícenásobně. „Momentálně máme cenu za megawatt na úrovni 59 eur a není nic výjimečného, ​​když se vyšplhala i na 200 eur. Jen při samotném svícení tak mohou náklady stoupnout io 100.000 eur. Na to se připravujeme a věříme, že ta částka nebude až taková vysoká, jak se teď jeví,“ uzavřel Tomko.

Reviews

Další články autora