Na fasády bytových domů se nesmí svévolně montovat klimatizace.
Vlastníci bytů si nemohou na fasády bytových domů svévolně instalovat klimatizační jednotky. Upozornila na to výkonná ředitelka Sdružení pro lepší správu bytových domů (ZLSBD) Nina Sovič.
Kondenzační výtok
Obyvatelé bytových domů mají s instalací klimatizace spojeno několik povinností, než ji pouze zakoupit a nechat si ji nainstalovat profesionální společností. Její montováním totiž vlastník zasahuje do společného prostoru, kterým je i fasáda domu, upozorňuje sdružení.
Instalace může poškodit celistvost zateplení, a tedy může vzniknout místo potenciálního zatékání, což má za následek znehodnocení zateplení nebo možný vznik plísní pod izolantem.
S instalováním klimatizace jsou spojeny i další nežádoucí účinky, se kterými se setkají ostatní obyvatelé bytového domu. Prvním takovým jevem je odvod kondenzačního výtoku, který vzniká činností klimatizace, což během horkých dní může být i 40 litrů denně.
Ten pak může znepříjemňovat život sousedům tím, že jim kape na balkony či stéká po fasádě, dokud majitel nezajistí jeho zachytávání, vysvětlilo ZLSBD.
Hluk
Dalším problémem je hluk klimatizační jednotky, který je také rušivým prvkem a může naštěrbit sousedské vztahy. I samotné umístění klimatizací na bytových domech, pokud je nesouměrné, může být neestetické, upozornilo sdružení.
V zákoně o vlastnictví bytů a nebytových prostor je definováno, že za společné části domu se považuje fasáda, ale také lodžie, balkony a terasy s právem výlučného užívání. K zásahu do nich tedy vlastník potřebuje souhlas nadpoloviční většiny ostatních vlastníků bytů a nebytových prostor v domě.
V praxi se však běžně instalují klimatizační jednotky na fasády bytových domů bez „předchozího souhlasu ostatních vlastníků a správci, předsedové, ale i ostatní vlastníci před tím zavírají oči,“ uzavřela Sovič.