2.6 C
Brno
Úterý, 3 prosince, 2024

Domov zdravé vody: Čím jsou Luhačovice výjimečné?

Na jednom místě ozdravuje tělo a duši...

Peněz jim vyčlenili dostatek, k omezení vlaků by podle ministerstva nemělo přijít

Prostředky vyčleněné v návrhu rozpočtu jsou podle...

Osm míst, ve kterých byste měli zažít vánoční trhy

Kam za vánoční atmosférou u nás au...

Jak šetřit na hypotéku, když jste v pronájmu?

Situace na trhu s realitami není v dnešní době úplně růžová. Neznamená to však, že se za pár let karty nemohou otočit a možností koupě tedy bude opět mnohem více. Pro případ, že do budoucna uvažujete o vlastním bydlení, je dobré začít spořit co nejdříve. Třeba po přečtení tohoto článku.

Jak ale šetřit, když u toho zároveň platíte pronájem? I když se může zdát, že hypotéka a pronájem nejdou dohromady, není to tak úplně pravda.

Vytyčte si cíle šetření. Na co a za kolik

Hypotéka není jen tak. Pro to, abyste si ji mohli u banky sjednat, musíte splnit řadu podmínek. Ty se mírně liší dle věku žadatele.

První z nich je ukazatel LTV (loan to value), který udává poměr hypotečního úvěru k nemovitosti. Jednoduše řečeno říká, kolik vám může banka maximálně z ceny nemovitosti půjčit. Díky tomu si můžete udělat alespoň základní představu o tom, kolik peněz budete potřebovat.

Ukazatel DTSI (debt service to income)udává, kolik procent svého čistého platu můžete na splátku hypotéky vynaložit. Hypotéka v případě lidí do 36 let nesmí přesáhnout 50 % měsíční mzdy, u lidí nad 36 let je to 45 %.

Poslední je ukazatel DTI (debt to income). Ten nařizuje maximální výši dluhu. U mladých do 36 let nesmí překročit 9,5 ročních příjmů. U starších 36 let je to jen 8,5.

Šetření peněz: pravidlo 50/30/20

Pravidlo 50/30/20 je jedna z cest, jak ušetřit peníze. Říká, kolik procent čistého příjmu by mělo padnout na různé typy výdajů.

50 % – bydlení, složenky, doprava, jídlo…

Největší, avšak zároveň nejdůležitější část vašich výdajů tvoří ty, které jsou potřebné pro vaše každodenní fungování.

30 % – koníčky, zábava, oblečení…

Třicetiprocentní část tvoří výdaje pro radost – výdaje na kulturu, oblečení či restaurace. Pokud jste schopni i tuto část ušetřit, tím lépe pro vás!

20 % – úspory

Poslední pětina je určena k úsporám či jako případná rezerva.

Omezte výdaje

Dvacáté boty, streamovací předplatné či časté luxusní večeře v centru města. Zkuste popřemýšlet, za co ve své domácnosti přeplácíte a kde máte prostor se uskromnit.

Abyste věděli, kde ušetřit, doporučujeme si své výdaje zapisovat. K tomu vám postačí obyčejná tužka a papír, nebo můžete využít celou řadu aplikací do chytrých telefonů.

Dobrý přehled o tom, jaké jsou vaše celkové finanční náklady, může rozhodnout o tom, zda v konečné fázi zvolíte hypotéku nebo pronájem.

Vedlejší příjem, více peněz na hypotéku

Nezaměstnanost v České republice je stále zatím velmi nízká. Její hranice se v květnu 2022 pohybovala okolo 3,4 %. Pracovních míst je dostatek a je tedy stále mnoho příležitostí, jak si přivydělat. Navíc pandemie v posledních letech podpořila práci na dálku, otvírá se vám tak u některých oborů širší nabídka práce.

Máte know-how, které můžete zpeněžit? Nebojte se ho využít! Nabídněte služby v tom, v čem jste dobří. Můžete doučovat, psát či být virtuálním asistentem. Fantazii se meze nekladou.

K hledání práce můžete využít mnoho způsobů. Sociální sítě, pracovní portály nebo skrz kontakty na webových stránkách konkrétních firem. Odpověď na otázku, jak ušetřit peníze pro váš nový domov, bude zase o něco jednodušší.

Hypotéka nebo pronájem…

…se lépe snáší ve dvou. Šetření peněz je mnohem jednodušší, pokud se o finanční břímě máte s kým rozdělit. Spolubydlení je rozhodně jedna z cest. Ať už je to životní partner nebo kamarád, pomocná ruka v podobě rozdělených nákladů vám může ušetřit spoustu peněz.

Hlavní je vydržet a nevzdát se. Šetření nemusí být vždy příjemné, ale věříme, že vše později oceníte. Třeba ve svém vlastním bydlení.

Reviews

Další články autora