27.8 C
Brno
Úterý, 23 července, 2024

Jak zvyšovat svoje úspěchy v on-line světě

V dnešní moderní době je pro úspěch...

Trendy střihy a barvy pro dokonalý vzhled

Profesionální kadeřnické služby jsou nedílnou součástí péče...

Chcete investovat, ale bojíte se rizika? Poznejte dividendy.

Dividenda je podíl na zisku, který společnost...

Jak šetřit na hypotéku, když jste v pronájmu?

Situace na trhu s realitami není v dnešní době úplně růžová. Neznamená to však, že se za pár let karty nemohou otočit a možností koupě tedy bude opět mnohem více. Pro případ, že do budoucna uvažujete o vlastním bydlení, je dobré začít spořit co nejdříve. Třeba po přečtení tohoto článku.

Jak ale šetřit, když u toho zároveň platíte pronájem? I když se může zdát, že hypotéka a pronájem nejdou dohromady, není to tak úplně pravda.

Vytyčte si cíle šetření. Na co a za kolik

Hypotéka není jen tak. Pro to, abyste si ji mohli u banky sjednat, musíte splnit řadu podmínek. Ty se mírně liší dle věku žadatele.

První z nich je ukazatel LTV (loan to value), který udává poměr hypotečního úvěru k nemovitosti. Jednoduše řečeno říká, kolik vám může banka maximálně z ceny nemovitosti půjčit. Díky tomu si můžete udělat alespoň základní představu o tom, kolik peněz budete potřebovat.

Ukazatel DTSI (debt service to income)udává, kolik procent svého čistého platu můžete na splátku hypotéky vynaložit. Hypotéka v případě lidí do 36 let nesmí přesáhnout 50 % měsíční mzdy, u lidí nad 36 let je to 45 %.

Poslední je ukazatel DTI (debt to income). Ten nařizuje maximální výši dluhu. U mladých do 36 let nesmí překročit 9,5 ročních příjmů. U starších 36 let je to jen 8,5.

Šetření peněz: pravidlo 50/30/20

Pravidlo 50/30/20 je jedna z cest, jak ušetřit peníze. Říká, kolik procent čistého příjmu by mělo padnout na různé typy výdajů.

50 % – bydlení, složenky, doprava, jídlo…

Největší, avšak zároveň nejdůležitější část vašich výdajů tvoří ty, které jsou potřebné pro vaše každodenní fungování.

30 % – koníčky, zábava, oblečení…

Třicetiprocentní část tvoří výdaje pro radost – výdaje na kulturu, oblečení či restaurace. Pokud jste schopni i tuto část ušetřit, tím lépe pro vás!

20 % – úspory

Poslední pětina je určena k úsporám či jako případná rezerva.

Omezte výdaje

Dvacáté boty, streamovací předplatné či časté luxusní večeře v centru města. Zkuste popřemýšlet, za co ve své domácnosti přeplácíte a kde máte prostor se uskromnit.

Abyste věděli, kde ušetřit, doporučujeme si své výdaje zapisovat. K tomu vám postačí obyčejná tužka a papír, nebo můžete využít celou řadu aplikací do chytrých telefonů.

Dobrý přehled o tom, jaké jsou vaše celkové finanční náklady, může rozhodnout o tom, zda v konečné fázi zvolíte hypotéku nebo pronájem.

Vedlejší příjem, více peněz na hypotéku

Nezaměstnanost v České republice je stále zatím velmi nízká. Její hranice se v květnu 2022 pohybovala okolo 3,4 %. Pracovních míst je dostatek a je tedy stále mnoho příležitostí, jak si přivydělat. Navíc pandemie v posledních letech podpořila práci na dálku, otvírá se vám tak u některých oborů širší nabídka práce.

Máte know-how, které můžete zpeněžit? Nebojte se ho využít! Nabídněte služby v tom, v čem jste dobří. Můžete doučovat, psát či být virtuálním asistentem. Fantazii se meze nekladou.

K hledání práce můžete využít mnoho způsobů. Sociální sítě, pracovní portály nebo skrz kontakty na webových stránkách konkrétních firem. Odpověď na otázku, jak ušetřit peníze pro váš nový domov, bude zase o něco jednodušší.

Hypotéka nebo pronájem…

…se lépe snáší ve dvou. Šetření peněz je mnohem jednodušší, pokud se o finanční břímě máte s kým rozdělit. Spolubydlení je rozhodně jedna z cest. Ať už je to životní partner nebo kamarád, pomocná ruka v podobě rozdělených nákladů vám může ušetřit spoustu peněz.

Hlavní je vydržet a nevzdát se. Šetření nemusí být vždy příjemné, ale věříme, že vše později oceníte. Třeba ve svém vlastním bydlení.

Reviews

Další články autora