13.5 C
Brno
Neděle, 26 května, 2024

Foxconn jedná o částečné koupi startupu Lordstown Motors

Americký startup produkuje elektrická nákladní auta. Tchajwanská společnost...

Jak budeme jíst? Výstředně a ekologicky

Poznejte nové chutě a jídla. Móda a trendy...

Německo bude dále platit za ruský plyn v eurech

Německo bude i nadále platit Rusku za...

Inflace ve Francii vzrostla více, než se očekávalo, dosáhla nového rekordu

Růst spotřebitelských cen ve Francii se v březnu zrychlil více, než ekonomové odhadovali. Dosáhl přitom největší tempo od prosince 1985. To odráží ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu. Ukázaly to ve čtvrtek předběžné údaje francouzského statistického úřadu INSEE, které převzala TASR.

Podle rychlého odhadu INSEE se index spotřebitelských cen ve druhé největší ekonomice eurozóny v březnu 2022 zvýšil meziročně o 4,5 % po nárůstu o 3,6 % v předchozím měsíci. Ekonomové přitom očekávali, že březnová míra inflace dosáhne 4,3 %.

Tento prudký skok inflace by měl být výsledkem zrychlení cen energií a potravin a v menší míře i služeb.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny ve Francii v březnu zvýšily o 1,4 %, což je nejvyšší meziměsíční tempo jejich růstu v historii statistik.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen, který se v celé Evropské unii (EU) určuje podle jednotné metodiky, v případě Francie v březnu vzrostl meziročně o rekordních 5,1 %, nejvýše od roku 1997, kdy INSEE začal používat metodiku EU pro výpočet inflace.

Přestože francouzská inflace vzrostla v březnu více, než se očekávalo, stále je nižší než v jiných velkých evropských ekonomikách. Přispěly k tomu vládou nařízené stropy pro ceny plynu a elektřiny na ochranu spotřebitelů před krizí životních nákladů. To zmírní také riziko poklesu ekonomiky, domnívají se analytici.

Reviews

Další články autora